Palmy Wielkanocne

Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ewangelie podają, że Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku, a na jego drodze ludzie rzucali gałązki palmowe. W naszym klimacie palmy nie rosną zatem palma ma jedynie symboliczny wymiar i jest przygotowana z innych materiałów. Zwyczaj ten jest znany w Polsce już od średniowiecza. Palmy są palone w Sobotę Wielkanocną, a powstały z ich spalania popiół wykorzystywany w kolejnym roku w Środę Popielcową.
Tradycyjnie palmy powinno się przygotowywać z gałązek wierzbowych. Do nich można dodać gałązki porzeczki, maliny, bukszpanu, cisu czy widlaka. Palmy zdobi się ozdobami z papieru i różnokolorowych wstążek. W kilku regionach przygotowuje się szczególnie okazałe Palmy Wielkanocne, do najbardziej rozpoznawalnych należą palmy kurpiowskie oraz z Małopolski – z Rabki i Lipnicy Murowanej. Mają one nierzadko po kilka metrów długości.
Z palmami związanych jest wiele wierzeń i przesądów ludowych. Jednym z nich jest wiara, że palma chroni przed piorunami.Ma ona mieć ponoć także działanie zdrowotne, w szczególności rozwinięte kotki bazi po sproszkowaniu i dodaniu do naparów ziołowych.

niedziela-palmowa

Źródło zdjęcia: www.podlasie24.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zwyczaje wielkanocne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz